نوع فایل: Word
قیمت:۲۰۰۰ تومان
زبان:فارسی
حجم فایل:۴۳ کیلوبایت
تعداد صفحه:۲۵

 

توضیحات:
 

مقاله تاریخ

 

مدارس خارجي و ميسيونري در آذربايجان از اوايل دوره قاجار تا جنگ جهاني اول

 

چكيده

از اوايل قرن نوزدهم م. كشور ايران دستخوش تحولات عميق سياسي واجتماعي شده، به گونه اي كه نگرش و طرز تفكر حاكم به طور بي سابقه اي متحول گرديد. در عصر قاجار فرآيند مدرن سازي از برنامه اصلاحات نظامي آغاز مي شود كه عباس ميرزا نايب السلطنه در نخستين دهه قرن نوزدهم م. به راه انداخت. اين شاهزاده در واكنش نسبت به سلسله شكست هاي نظامي از سپاهيان روسيه و در پي از دست رفتن بخشهايي از سرزمين ايران، به برتري ارتش هاي دائمي و مدرن اروپا پي برد، اين اصلاحات تا پايان عصر قاجار ادامه داشت كه منشأ تحولات وسيع در آموزش و پرورش نوين ايران شد. اين نهضت آموزشي ايران با ورود هيئت هاي پرتستان آمريكايي، كاتوليك فرانسوي، انگليكان انگليسي، ارتدوكس روسي و لوترهاي آلماني و … به حوزه آموزشي سنتي ايران مصادف شد كه در ابتدا با هدف آموزش فرزندان خارجيان، اما بعدها ايرانيان و رواج سبك آموزش غربي، ابتدا در آذربايجان و سپس در سراسر ايران آغاز گرديد كه نمايانگر اهداف سياسي، تجاري، مذهبي، اجتماعي بنيانگذاران اروپايي آنها بود.

اين مناسبات فرهنگي كه با گسترش مدارس خارجي و ميسيونري آغاز شده بود، بتدريج هدف پنهان اين مدارس را در بين ايرانيان آشكار نمود كه نتايج و آثار سودمند و زيانباري را در آذربايجان در برخورد با مسائل سياسي، اقتصادي، … ايجاد كرد.

كليد واژگان: قاجاريه، آذربايجان، مدارس خارجي، ميسيونرهاي مذهبي، نهادهاي آموزشي

 

مقدمه:

شروع فعاليت هاي فرهنگي در قالب مدارس خارجي توسط ميسيونرهاي مسيحي كشورهاي اروپايي منجمله، فرانسه، انگلستان، روسيه، آلمان و كشور ايالات متحده آمريكا، در قاره هاي مختلف جهان از جمله آسيا از مهمترين فعاليت هاي استعمارگران در دو قرن اخير بوده است.

در دوران حكومت محمد شاه قاجار، مدارس ميسيونري آمريكايي و فرانسوي مورد حمايت و تشويق مقام هاي دولتي و همين طور شاه قرار مي گرفتند كه تا حدي از ملاحظات سياست خارجي ناشي مي شد. كشورهاي استعمارگر اروپايي نخست با تكيه بر تبليغ مسيحيت در ميان اقليت هاي ديني و وجود زمينه هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي، ديني جهت تبليغ در ايران، فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي خود را جهت نفوذ يا تسلط بر ايران و رسيدن به مقاصد خاصي در ايالت هاي مختلف ايران از جمله آذربايجان شروع كردند كه اين ارتباط فرهنگي، نوع ديگري از بهره برداري خارجي و تحميل مقاصد استعماري آنها در ايران را تلقي مي كند كه بطور اساسي روند توسعه كشور را عقيم گذارد.

(بعد از پرداخت مبلغ،لینک دانلود فایل بلافاصله به ایمیلتان ارسال میشود)

bankha