نوع فایل: Word
قیمت:۶۰۰۰ تومان
زبان:فارسی
حجم فایل:۱۰۴ کیلوبایت
تعداد صفحه:۸۳

 

توضیحات:
 

مقاله حقوق

 

قتل از دیدگاه حقوقی

 

قتل به کشتن غیرقانونی انسانی توسط انسانی دیگر گفته می‌شود اعم از اینکه به صورت طراحی شده باشد (قتل عمد) و یا اینکه بصورت تصادفی باشد (قتل غیر عمد). قتل از بزرگترین جرایم در جوامع انسانی به شمار می آید و معمولاً شدیدترین کیفرها برای آن وضع می‌شود. در برخی کشورها مجازات آن اعدام است.

بر اساس تاریخ ادیان ابراهیمی اولین قتل، کشته شدن هابیل فرزند آدم توسط برادرش قابیل است.

اسلام

در اسلام قتل از گناهان کبیره به شمار می‌آید.

مجازات قتل عمد در اسلام، قصاص است. البته بستگان نزدیک مقتول که ولی دم نامیده می‌شوند حق بخشش قاتل یا دریافت دیه به‌جای قصاص را دارند.

قرآن در سورهٔ مائده آیهٔ ۳۲ چنین آورده‌است:

به بنی اسرائیل حکم نمودیم: هر کس نفسی را بدون حق و یا بی آنکه فساد یا فتنه‌ای در زمین کرده باشد بکشد مانند آن است که همه مردم را کشته است. و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات بخشد) مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

قتل عمد كه محور اصلي بحث است يكي از بزرگترين گناهان در عرف و شرع محسوب مي شود و در واقع هم از نظر فردي كه موجب سلب صيانت فرد است و هم از نظر اجتماعي كه زمينه ساز ايجاد ناامني اجتماعي است تقبيح شده است . نه تنها در اسلام كه در بسياري از مكاتب و فرهنگ ها مثل فرهنگ قديم يونان و رم و مصر ، قتل عمد موجب اعدام مرتكب بوده است و در اسلام نيز به حكم قرآن در آيه ۹۳ نساء كه مي فرمايد : ” من قتل نفسا مؤمنا متعمدا فجزاؤه جهنم خالدا فيها و غضب الله عليه و لعنه و اعد له عذابا عظيما ” حكم اعدام ثابت شده است . همچنين در آيه ۳۲ سوره مائده آمده است : ” من قتل نفسا بغير نفس او فساد في الارض فكانما قتل الناس جميعا”

(بعد از پرداخت مبلغ،لینک دانلود فایل بلافاصله به ایمیلتان ارسال میشود)

bankha