نوع فایل: Word
قیمت:۲۰۰۰ تومان
زبان:فارسی
حجم فایل:۶۳ کیلوبایت
تعداد صفحه:۴۹

 

توضیحات:
 

مقاله حقوق

 

روش شناسى كلام سياسى

 

روش شناسى كلام سياسى
كلام سياسى يكى از حوزه‏هاى مطالعاتى انديشه سياسى اسلام مى‏باشد. هر چند كلام سياسى در ميراث سياسى مسلمانان رشته مستقلى همچون فلسفه سياسى نبوده، اما با توجه به ديدگاه اعتقادى شيعيان به مسأله امامت به عنوان يك اصل اعتقادى، متكلمان برجسته شيعى آثار بسيار متعدد و ارزشمندى تأليف كرده‏اند. در كلام اهل سنت نيز اين مباحث يا مستقلاً يا به منظور ردّ ديدگاه‏هاى مخالفان مطرح شده است. مقاله حاضر سعى دارد ضمن بررسى و معرفى مهم‏ترين گرايش‏هاى كلام سياسى در دوره اسلامى، روش‏هاى گونه‏هاى مختلف كلام سياسى مسلمانان را در قالب فرقه‏ها و مذاهب خوارج، اهل سنت و شيعه مورد بررسى قرار دهد.
درآمد
«كلام سياسى» از حوزه‏هاى مطالعاتى انديشه سياسى اسلام به شمار مى‏آيد. واژگان «علم كلام» و به تبع آن «كلام سياسى» اصطلاحاتى اسلامى هستند و به تفكر اسلامى تعلق دارند و از اين حيث اصطلاحى خاص مى‏باشند، اما مى‏توان آنها را با واژگان لاتين «theology» و «political theology» مقايسه كرد و به تبع آن، از تناظر «كلام سياسى» و «الهيات سياسى» سخن گفت. در چنين كاربردى كلام سياسى ، معنايى عام و فرادينى مى‏يابد كه به تبيين ديدگاه‏هاى سياسى يك دين مى‏پردازد. در اين‏جا كلام سياسى خصلتى مضاف گونه دارد كه مى‏بايست به همراه نام يك دين يا مذهب به كار برده شود. اما آنچه در اين نوشتار مد نظر است، كاوش در كلام سياسى اسلامى است و از اين جهت واژگان «كلام سياسى» را درهمان معناى اصلى و در نتيجه بدون نياز به پسوند «اسلامى» به كار خواهيم برد.
چيستى كلام سياسى
كلام سياسى شاخه‏اى از علم كلام مى باشد و بدين جهت ويژگى‏هاى علم كلام را نيز مى‏بايست در آن جست‏وجو كرد. در بررسى چيستى كلام سياسى توجه به تعاريف و ويژگى‏هاى كلى علم كلام ضرورى است. از علم كلام تعاريف مختلفى ارائه شده است.۲ شهيد مطهرى در تعريفى جامع علم كلام را چنين تعريف مى‏كند: «علمى است كه درباره اصول دين اسلام بحث مى‏كند به اين نحو كه آنها را توضيح مى دهد و در باره آنها استدلال مى كند و از آنها دفاع مى‏نمايد».۳

(بعد از پرداخت مبلغ،لینک دانلود فایل بلافاصله به ایمیلتان ارسال میشود)

bankha